join
working standard
sweepstakes


                                   Home    Club Info    About Lionheads    News     Show Info & Photos     Youth 


Club Information
  • NALRC Sweepstakes Youth 2007/2008

    2007/2008 Youth Quality Sweepstakes Standings
    Points will be awarded only for colors that are currently held by a Certificate Holder (COD colors).
    Quality Points will be collected only for wins of
    Best of Breed
    (BOB) and Best of Opposite Sex to Breed (BOS or sometimes listed BOSB),
    Variety (BOV and BOSV) wins do not count in Quality Points
    Best of Breed (BOB) will receive 5 points and Best Opposite of Sex (BOS) will receive 2 1/2 points
    Member Name
    Points
    State
    District
    1
    Briana Hall
    92.5
    IN
    8
    2
    Aaraka Sommers
    57.5
    IN
    8
    3
    Abigail Gibbons
    45
    KS
    5
    4
    Kaela Shannon
    35
    WA
    1
    5
    Emily & Willow Foley
    32.5
    WA
    1
    6
    Sawyer Wild
    25
    IL
    5
    6
    Alex & JT Sipkema
    25
    IN
    8
    7
    Brandon Ray
    20
    IN
    8
    8
    Carmen Floyd
    15
    LA
    6
    9
    Tiffany Barnhard
    12.5
    LA
    1
    9
    Bria French
    12.5
    MA
    7
    10
    Anna Shannon
    10
    WA
    1
    11
    Michael & Katelyn Laganiere
    7.5
    MN
    3
    12
    Hailee Clough
    5
    WI
    3
    13
    Kelvin Clough
    2.5
    WI
    3
    13
    Hanna Floyd
    2.5
    LA
    6
    13
    Stephanie Galloway
    2.5
    IN
    8

    2007/2008 Youth By Variety - YOUTH
    Points will be awarded only for colors that are currently held by a Certificate Holder (COD colors).
    Variety Points will be collected only for wins of
    Best ofVareity
    (BOV) and Best of Opposite Sex to Vareity (BOSV),
    Best of Breed and Best Opposite Sex to Breed (BOB and BOS) wins do not count in Variety Point Standings.
    Best of Variety (BOV will receive 2 points and Best Opposite of Sex to Vareity (BOSV) will receive 1 point
    BLACK - YOUTH
    Member Name
    Points
    State
    District
    1
    Briana Hall
    40
    IN
    8
    2
    Aaraka Sommers
    18
    IN
    8
    3
    Kaela Shannon
    12
    WA
    1
    4
    Carmen Floyd
    6
    LA
    6
    4
    Alex and JT Sipkema
    6
    IN
    8
    5
    Bria French
    5
    MA
    7
    6
    Abigail Gibbons
    4
    KS
    5
    6
    Sawyer Wild
    4
    IL
    5
    7
    Stephanie Galloway
    2
    IN
    8
    7
    Anna Shannon
    2
    WA
    1
    7
    Kelvin Clough
    2
    WI
    3
    8
    Brandon Ray
    1
    IN
    8
    BLUE - YOUTH
    Member Name
    Points
    State
    District
    1
    Aaraka Sommers
    12
    IN
    8
    2
    Emily & Willow Foley
    10
    WA
    1
    3
    Michael & Katelyn Laganiere
    2
    MN
    3
    3
    Jordan & Dalton Danowski
    2
    ID
    1
    3
    Stephanie Galloway
    2
    IN
    8
    3
    Brandon Ray
    2
    IN
    8
    BLUE POINT- YOUTH
    Member Name
    Points
    State
    District
    1
    Michael & Katelyn Laganiere
    4
    MN
    3
    CHESTNUT AGOUTI - YOUTH
    Member Name
    Points
    State
    District
    1
    Eleanor Lopez
    4
    TX
    4
    2
    Michael & Katelyn Laganiere
    2
    MN
    3
    OPAL - YOUTH
    Member Name
    Points
    State
    District
    1
    Kaleen Shannon
    11
    WA
    1
    ORANGE YOUTH
    Member Name
    Points
    State
    District
    1
    Sadie Maurer/Brandon Hall
    4
    IL
    5
    2
    Brandon Ray
    2
    IN
    8
    POINTED WHITE - YOUTH
    Member Name
    Points
    State
    District
    1
    Brandon Ray
    10
    IN
    8
    2
    Abigail Gibbons
    4
    KS
    5
    2
    John Grafton
    4
    OH
    8
    2
    Sawyer Wild
    4
    IL
    5
    3
    Michael & Katelyn Laganiere
    2
    MN
    3
    RUBY EYED WHITE - YOUTH
    Member Name
    Points
    State
    District
    1
    Briana Hall
    20
    IN
    8
    2
    Aaraka Sommers
    12
    IN
    8
    3
    Emily & Willow Foley
    10
    WA
    1
    4
    Brandon Ray
    8
    IN
    8
    4
    Abigail Gibbons
    8
    KS
    5
    5
    Anna Shannon
    7
    WA
    1
    6
    Stephanie Galloway
    3
    IN
    8
    7
    Hailee Clough
    2
    WI
    3
    7
    Ashley Hack
    2
    IN
    8
    SABLE POINT - YOUTH
    Member Name
    Points
    State
    District
    1
    Emily & Willow Foley
    21
    WA
    1
    3
    Aaraka Sommers
    19
    IN
    8
    3
    Briana Hall
    14
    IN
    8
    4
    Alex & JT Sipkema
    13
    IN
    8
    5
    Kaela Shannon
    9
    WA
    1
    6
    Abigail Gibbons
    8
    KS
    5
    7
    Brandon Ray
    5
    IN
    8
    8
    Hanna Floyd
    4
    LA
    6
    9
    Kaleen Shannon
    3
    WA
    1
    10
    Sawyer Wild
    2
    IL
    5
    10
    Tiffany Banhart
    2
    AA
    6
    SEAL - YOUTH
    Member Name
    Points
    State
    District
    1
    Ryan Hack
    4
    IN
    8
    2
    Aaraka Sommers
    2
    IN
    8
    3
    Kaela Shannon
    1
    WA
    1
    SIAMESE SABLE - YOUTH
    Member Name
    Points
    State
    District
    1
    Brandon Ray
    10
    IN
    8
    2
    Kaela Shannon
    7
    WA
    1
    3
    Emily & Willow Foley
    6
    WA
    1
    3
    Sawyer Wild
    6
    IL
    5
    4
    Ryan Hack
    4
    IN
    8
    4
    Chloe Santiago
    4
    WI
    3
    5
    Aaraka Sommers
    3
    IN
    8
    6
    Sarah Bergs
    2
    TX
    4
    6
    Brianna Hall
    2
    IN
    8
    SMOKE PEARL - YOUTH
    Member Name
    Points
    State
    District
    1
    Stephanie G & Brandon R
    10
    IN
    8
    2
    Sara Bergs
    4
    TX
    4
    TORTOISE- BLACK - YOUTH
    Member Name
    Points
    State
    District
    1
    Aaraka Sommers
    19
    IN
    8
    2
    Abigail Gibbons
    18
    KS
    5
    3
    Alex & JT Sipkema
    14
    IN
    8
    3
    Briana Hall
    14
    IN
    8
    4
    Emily & Willow Foley
    13
    WA
    1
    5
    Brandon Ray
    9
    IN
    8
    5
    Kaela Shannon
    9
    WA
    1
    6
    Hanna Floyd
    6
    LA
    6
    7
    Emily & Willow Foley
    4
    WA
    1
    7
    Michael and Katelyn Laganiere
    4
    MN
    3
    8
    Sadie Maurer/Brandon Johnson
    2
    IL
    5
    8
    Hailee Clough
    2
    WI
    3
    9
    Tiffany Banhart
    1
    LA
    6
    TORTOISE- BLUE - YOUTH
    Member Name
    Points
    State
    District
    1
    Emily & Willow Foley
    10
    WA
    1
    2
    Kaela Shannon
    6
    WA
    1
    3
    Abigail Gibbons
    4
    KS
    5
    4
    Brandon Ray
    2
    IN
    8
    5
           
    TORTOISE - CHOCOLATE- YOUTH
    Member Name
    Points
    State
    District
    1
    Sarah Holland
    4
    IN
    8
     

     

    Copyright NALRC 2008-2012